środa, 8 stycznia 2014

Proboszcz podsumował kolędę. Kwoty i nazwiska w parafialnej gazetceJak podaje tvn24:

"

Ksiądz opublikował informację kto i jakimi kwotami wsparł parafię św. Rocha w Osieku. Na listach są ulice i nazwiska osób, które przyjęły księdza i wręczyły - lub nie - ofiarę. Niektórych mieszkańców to oburzyło. - Wszyscy mieli prawo zastrzec, by ich nazwisko nie pojawiało się na liście - przekonuje kuria.

Nazwiska są ułożone zgodnie z adresem zamieszkania. Oprócz rubryki "ofiara kolędowa" jest jeszcze "wpłata na konto". Już na pierwszy rzut oka widać, że parafianie pieniędzy nie żałowali, co potwierdza również opublikowane w gazetce podsumowanie: "Kwota łączna ofiar na dzwony do Kościoła parafialnego: z kolędy 44 930 zł i 30 euro; z wpłat na konto 86 350 zł. Razem 131 280 zł i 30 euro".


Wiadomo też, że księdza przyjęły w tym roku 454 rodziny, co w porównaniu z ubiegłym rokiem daje spadek o 13. Gorsza okazała się też statystyka dotycząca tego, ile rodzin nie przyjęło kolędy: 22 czyli o cztery więcej, niż rok wcześniej. Za to do kasy wpłynęło prawie dwa razy więcej pieniędzy.

Po 600 zł na dzwony

Sumy mieszkańcom nie przeszkadzają, ale niektórym zdecydowanie nie podoba się, że taka lista w ogóle powstała. Mówią, że czują się napiętnowani i naciskani, by dać więcej, niż mogą.

- Ksiądz powiedział, że każda rodzina ma wpłacić po 600 zł na remont dzwonów. Ludzie biorą na poważnie i ciułają każdy grosz, żeby dać księdzu, "bo inaczej nas nie pochowa" - mówi jedna z mieszkanek Osieka, która woli zachować anonimowość.
- Nie wszyscy mają pracę, nie wszyscy mają pieniądze, a to, co robi ksiądz sprawia, że są oceniani właśnie pod tym kątem. On chce, żeby jeden drugiego pilnował – dodaje inna parafianka."

Więcej w: http://www.tvn24.pl/pomorze,42/proboszcz-podsumowal-kolede-kwoty-i-nazwiska-w-parafialnej-gazetce-musimy-stac-przed-ludzmi-w-prawdzie,385472.html


-----------------------------------------


Teraz przeliczmy sobie na ile biednych rodzin mogły trafić te pieniądze. I pomysleć, że wszyscy płacą nie z wiary ale ze strachu.
Zbiera się na dzwony.  Kiedyś zdarzyło mi się napisać o dzwonach:

http://detektywprawdy.blogspot.com/2013/01/dzwony-szatana-narzedzie-koscioa.html

1 komentarz:

  1. każdy ksiądz to złoczyńca; wie kogo reprezentuje. Wystarczy aby sięgnął po Słowo Boże - wtedy pozna prawdę. Nie ufajcie im.

    OdpowiedzUsuń

"Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani."

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.