środa, 7 sierpnia 2013

Sensacyjny dokument na temat Wałęsy znaleziony w czeskich archiwach!

http://wpolityce.pl/wydarzenia/29797-wazne-sensacyjny-dokument-na-temat-walesy-znaleziony-w-czeskich-archiwach?\

"

opublikowano: 4 czerwca 2012 roku, 8:57 | ostatnia zmiana: 4 czerwca 2012 roku, 9:27


Dzisiejsza „Gazeta Polska Codziennie” informuje, że przebywając w ostatnich dniach w Pradze na zaproszenie Instytutu Studiów nad Totalitarnymi Reżimami (Ústav pro studium totalitních režimů), odpowiednika polskiego IPN, dr hab. Sławomir Cenckiewicz otrzymał bardzo ważny dokument byłych czechosłowackich tajnych służb na temat Lecha Wałęsy. Jeden z najbardziej znanych w Czechach (także w Polsce) historyków – dr Petr Blažek, przekazał Cenckiewiczowi odnalezioną niedawno w Archiwum Służb Bezpieczeństwa (Archiv bezpečnostních složek) notatkę z rozmów przeprowadzonych przez towarzyszy czechosłowackich z Dyrektorem Departamentu III „A” gen. bryg. Władysławem Ciastoniem na początku 1981 r. Dokument zatytułowany „Informacja o niektórych doniesieniach naczelnika Departamentu III »A« Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL” pochodzi z marca 1981 r. Znajdujemy w nim bardzo dosadny akapit na temat przeszłości agenturalnej Wałęsy:


„Co do współpracy Wałęsy z funkcjonariuszami polskiej Służby Bezpieczeństwa, Ciastoń oznajmił, że do pozyskania Wałęsy doszło w roku 1970 w czasie strajków na Wybrzeżu. Informacje podobno pisał własnoręcznie. Podpisywał też potwierdzenia odbioru kwot pieniężnych, które otrzymywał za współpracę. Ciastoń nie wie, kiedy skończyła się współpraca Wałęsy z SB, ale trwała jeszcze w roku 1976, gdy odszedł na inne stanowisko pracy”.
Sławomir Cenckiewicz uważa odnaleziony dokument za niezwykle ważne źródło potwierdzające i uzupełniające stan wiedzy na temat przeszłości Wałęsy:
„Uderzająca jest dosadność tych kilku zdań poświęconych Wałęsie. Zawiera się w nich wszystko, co najbardziej istotne w tej sprawie: potwierdzenie faktu współpracy agenturalnej, sporządzania własnoręcznych doniesień i sygnowania podpisem pokwitowań na odbiór pieniędzy. Ponadto gen. Ciastoń jednoznacznie stwierdził, że Wałęsa współpracował do 1976 r. To również wydaje mi się bardzo istotne, gdyż coraz częściej słyszymy o incydentalnej i co najwyżej kilkunastomiesięcznej współpracy Wałęsy z SB. Z książki SB a Lech Wałęsa wiemy, że jeszcze w 1992 r. w archiwach MSW znajdowały się doniesienia „Bolka” z 1974 r., zaś fakt wyrejestrowania Wałęsy z aktywnej sieci agenturalnej nastąpił w czerwcu 1976 r. Z dokumentu przekazanego mi przez Czechów wynika, że realna współpraca Wałęsy z bezpieką mogła trwać także po 1974 r. Jestem wdzięczny dr. Blažekowi za ten dokument. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by pozyskać więcej takich źródeł”.
Sławomir Cenckiewicz zapowiada szybką publikację tłumaczenia dokumentu z historycznym komentarzem na łamach najbliższego numeru dwumiesięcznika „Arcana”.
Wizyta Cenckiewicza związana była z wydaniem przez Czechów już 20. numeru naukowego czasopisma „Securitas Imperii”, tym razem w całości poświęconego Polsce. Poza Cenckiewiczem swoje artykuły zamieścili również znani dwaj polscy historycy: dr Łukasz Kamiński (prezes IPN) i Grzegorz Majchrzak (IPN). Na szczególną uwagę zasługuje tekst Cenckiewicza, którego Czesi poprosili o przygotowanie szkicu poświęconego współpracy Lecha Wałęsy z SB. Jest to bodaj pierwszy naukowy tekst poświęcony związkom Wałęsy z bezpieką opublikowany za granicą."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani."

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.