To bardzo ważny argument przeciw zbrodniczej działalności rządu dla zmyły nazywanego "polskim". Jesteśmy celowo zadłużani aby oddać wszystko co jeszcze mamy: wodociągi, lasy, jeziora. Należy przy tym uświadomić sobie iż Węgry nie są wolne od zarazy chazarskiej. Oni ich mają po prostu mniej. Na Węgrzech istnieje duża siła narodowa. W Polsce takowej nie widać.
----------------------------------------
"Węgry spłaciły resztę swego zadłużenia wobec MFW, prawie 721
milionów euro - poinformował w środę węgierski bank centralny. Jest to
spłata przedterminowa; ostatnia transza węgierskich zobowiązań wobec MFW
była wymagalna dopiero w marcu przyszłego roku.
Już w lipcu węgierskie ministerstwo gospodarki zapowiadało wcześniejsze uregulowanie zobowiązań wobec MFW, podkreślając, że Węgry dysponują wystarczającymi oszczędnościami, prowadzą "zdyscyplinowaną politykę budżetową" i cieszą się zaufaniem inwestorów.
W 2008 roku MFW i Unia Europejska udostępniły zagrożonym wówczas bankructwem Węgrom kredytowy pakiet ratunkowy w łącznej wysokości 20 mld euro.
Jak zaznaczyło węgierskie ministerstwo gospodarki, z przypadającej na MFW części tego pakietu wykorzystano tylko 7,5 mld euro.
Budapeszt nie ma nowego porozumienia kredytowego z MFW. Negocjacje w tej sprawie załamały się, ponieważ Węgry odrzuciły warunki Funduszu dotyczące przedsięwzięć oszczędnościowych.
W połowie lipca prezes węgierskiego banku centralnego Gyoergy Matolcsy poinformował, że Węgry chcą zamknąć przedstawicielstwo MFW w Budapeszcie. W liście do szefowej MFW, Christine Lagarde, Matolcsy podziękował za "cenne wsparcie" i pomoc przekazaną Węgrom, gdy kraj znajdował się na skraju bankructwa. Poinformował wtedy również, że Węgry przedterminowo spłacą MFW ostatnią ratę kredytu, i wyraził opinię, iż "utrzymywanie przedstawicielstwa MFW w Budapeszcie nie jest odtąd konieczne".
W odpowiedzi Fundusz oświadczył wtedy, że dostosuje się do wniosku władz w Budapeszcie. Jak podkreślono, mandat obecnej przedstawicielki MFW na Węgrzech Iriny Iwaszenko "upływa pod koniec sierpnia, a warunkiem obecności MFW w kraju członkowskim jest zaproszenie władz państwowych, zatem MFW nie będzie dążył do jej zastąpienia".
W 2008 roku za rządów socjalistów Węgry były pierwszym krajem UE, który uzyskał wsparcie od MFW, Banku Światowego i unijnych partnerów (ze specjalnego, zapisanego w traktacie UE funduszu dla krajów poza strefą euro). Węgrom przyznano 20 mld euro. Po dojściu do władzy rząd Viktora Orbana postanowił jednak w 2010 roku nie odnawiać porozumienia z MFW.
Orban wielokrotnie krytykował MFW za sposób walki z kryzysem. Jednocześnie Budapeszt wystąpił o nową linię kredytową wysokości ok. 15 mld euro, ale sprawa nie została sfinalizowana"
źródło: http://finanse.wp.pl/kat,1036117,title,Wegry-rozliczyly-sie-z-Miedzynarodowym-Funduszem-Walutowym,wid,15879542,wiadomosc.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
"Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani."
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.