niedziela, 13 października 2013

Jak urzędnicy Nowaka wykańczają ludzi, firmy i tworzą bezrobocie…

Autostrada A2 zyskała rozgłos przed EURO 2012, kiedy to minister Sławomir Nowak w ostatniej chwili zdołał zameldować o jej „przejezdności”. Jednak dopiero teraz wychodzą na jaw koszty tego „sukcesu” – doprowadzenie na skraj bankructwa kolejnej firmy budującej autostrady, śmierć jej prezesa oraz zagrożenie bezrobociem dla setek Polaków.

W maju 2012 roku minister Nowak przyznał, że autostrada A2 łącząca Warszawę z zachodnią granicą nie zostanie ukończona na czas. Tygodnik „Wprost” ujawnił wtedy, iż jest to tylko celowa zagrywka ministra mająca na celu odtrąbienie „sukcesu” tuż przed samymi mistrzostwami. Jak się później okazało, była to prawda, a termin „przejezdność” stał się synonimem działań rządu Donalda Tuska.
Jak  jednak doszło do tego, że kluczowy odcinek A2 stał się przejezdny?
Po upadku firmy Dolnośląskie Surowce Skalne minister Nowak i urzędnicy GDDKiA namówili prezesa firmy Bögl a Krýsl Ivo Sucharka, która dotąd budowała tylko wiadukty i mosty na tej trasie, by dokończyła inwestycję. Jak się później okazało zgoda na to, była dla Sucharka śmiertelnym błędem…
Firma skupiła wszystkie swoje siły na dokończeniu inwestycji kosztem innych realizowanych robót. Ściągnęła na miejsce budowy cały posiadany sprzęt i wszystkich ludzi oraz zaciągnęła ogromne kredyty, by móc wykonać prace.

Budowa trwała 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę, dzięki czemu Sławomir Nowak w blasku fleszy mógł pochwalić się „przejezdnością” autostrady.
Jednak z chwilą, gdy EURO się skończyło, a media straciły zainteresowanie tematem, rozpoczęły się problemy… Urzędnicy GDDKiA zaczęli naliczać Bögl a Krýslowi kary za niedociągnięcia, które przy ekspresowym tempie realizacji robót były nie do uniknięcia. Wstrzymano także zapłatę za już zrealizowane prace oraz co najważniejsze zaczęto uruchamiać gwarancje bankowe, co doprowadziło do problemów ze spłatą kredytów zaciągniętych przez wykonawcę.


źródło: http://polskiepiekielko.pl/2013/10/jak-urzednicy-nowaka-wykanczaja-ludzi-firmy-i-tworza-bezrobocie.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani."

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.