czwartek, 3 października 2013

Kościół w USA nie zastosuje się do nowego prawa o opiece zdrowotnej

Biskup diecezji Arlington w stanie Wirginia, w związku z wejściem w życie w USA ustawy o opiece zdrowotnej, po raz kolejny potwierdził, że biskupi nie będą stosować się do tego niesprawiedliwego prawa.

Zgodnie z ustawą zdrowotną od 1 października wszyscy Amerykanie powinni posiadać ubezpieczenie. Pracujący mają mieć wykupione odpowiednie polisy przez pracodawców, a bezrobotni polisy będą mieć sfinansowane przez rząd federalny. Ustawa jest bardzo kosztowna, ale największe kontrowersje wśród osób wierzących budzi fakt, że prawie wszystkie typy polis zawierają usługi w zakresie sterylizacji, antykoncepcji i aborcji.

Z tego powodu amerykańscy hierarchowie od samego początku są jej przeciwni. Powtórzył to po raz kolejny bp Paul Loverdez diecezji Arlington w stanie Wirginia. Mówił, że prawie wszystkie plany obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obejmują usługi antykoncepcyjne, sterylizacyjne i środki poronne. - Dlatego nie możemy i nie będziemy stosować się do niesprawiedliwego prawa – stwierdził stanowczo hierarcha.


Duchowny, wraz z biskupem Francis X. Di Lorenzo z diecezji Richmond, wydał specjalne oświadczenie skierowane do katolików w Wirginii Jednocześnie potwierdził, że stanowisko episkopatu amerykańskiego w tej sprawie nie uległo zmianie. Hierarchowie nadal są przeciwni ustawie Obamacare.

W marcu 2012 r. Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB ) wydała komunikat, w którym napisano, że ustawa zdrowotna zaproponowana przez administrację prezydenta Baracka Obamy,jest „bezpodstawnym i nielegalnym prawem, które narusza wolność religijną, gwarantowaną na mocy pierwszej poprawki”. Hierarchowie zauważyli ponadto, że ustawa narusza prawa obywatelskie znacznej większości Amerykanów.

20 marca 2013 r., radcy prawni biura Konferencji Episkopatu USA przedstawili rządowi uwagi dot. ustawy zdrowotnej. W 23 -stronicowym dokumencie prawnicy argumentowali, dlaczego ich zdaniem ustawa powinna być zniesiona.

Ustawa zdrowotna przewiduje nieliczne i bardzo ograniczone wyjątki, jedynie w stosunku do wybranych podmiotów religijnych i samych duchownych. Ale nawet Kościół jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczeń dla osób świeckich zatrudnionych w instytucjach kościelnych np. dla lekarzy w katolickich szpitalach, przychodniach itp.


źródło:: http://www.pch24.pl/kosciol-w-usa-nie-zastosuje-sie-do-nowego-prawa-o-opiece-zdrowotnej-,18133,i.html#ixzz2geUUBpsH

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani."

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.