środa, 2 października 2013

Trzecia pieczęć, czyli Miarka pszenicy za denara i trzy miarki jęczmienia za denara; a oliwy i wina nie tykaj

Niedawno otrzymałem od Pani Wandy niepokojący ją cytat z Biblii jak w tytule.

Większość tłumaczących to zdanie z trzeciej pieczęci, jest zgodna co do tej części:

"Miarka pszenicy za denara i trzy miarki jęczmienia za denara"

świadczy o wielkim głodzie, który czeka świat. Nie wiadomo jednak jak interpretować pozostałą część:

"a oliwy i wina nie tykaj".

Niektórzy tłumaczą że oliwa z angielska znaczy ropa. Inni, że na oliwę i wino nikogo już nie będzie stać.

Jeszcze inny internauta tak tłumaczy tą część:

"Powinno być "a nie krzywdź oliwy i wina" - czyli nie zapominaj o nich w tych trudnych czasach, są w końcu podstawą życia w tej ostatniej najprostszej diecie przetrwania o winie zapomniałam wcześniej napisać bo go nie piję, ale chyba będzie warto bo zawiera antocyjany pomocne np. przy napromieniowaniu i przy odbudowie zniszczonych komórek tak jak oliwa  spowalnia również zmiany nowotworowe, tak więc nie krzywdźmy oliwy i wina."


Czego symbolem jest oliwa?

W Biblii oliwa jest symbolem przyjaźni i przymierza. Bóg nakazał namaszczać oliwą królów (1 Sm 10,1; 1 Sm 16,12; 1Krl 1,39), kapłanów (Kpł 8,10.30; Wj 29
Oliwa jako element życia, oliwa zbawienia, symbol mądrości

Czego symbolem jest wino?"W Biblii ma trzy znaczenia. Po pierwsze jest to symbol szczęścia, radości danej przez Boga w Duchu Świętym ludziom zachowującym przymierze, dbającym o miłość. Po drugie wskazuje na radość wypływającą z tego, że Bóg obdarowuje, wprowadza nas w przymierze, w miłość. Wino to symbol miłości oraz szczęścia, jakie miłość ze sobą niesie. Pociągnij mnie za sobą! Biegnijmy! Wprowadź mnie, królu, do swojej komnaty. Będziemy się cieszyć i radować tobą, upajać twoją miłością bardziej niż winem, czytamy w Pieśni nad pieśniami. Wino, co rozwesela serce człowieka, stworzyłeś, Panie – mówi psalmista. Wino symbolizuje więc miłość, która rozgrzewa, daje ciepło. Trzecie znaczenie wina to Tora, czyli Prawo Boże – najwspanialszy dar Boga dla ludzi. Bóg podzielił się prawdami o tym, jak żyć"


http://biblista.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1157&Itemid=66

Tak więc łącząc te dwa symbole można uznać, że Bóg w tych ciężkich czasach da szczęście niezbędne do przeżycia ludziom, którzy przestrzegają Prawa Bożego, którzy są mądrzy Bogiem, Biblią. 

Nie ruszaj oliwy i wina. Inaczej mówiąc - nie ruszaj szczęścia ludzi mi wiernych.


Może się mylę. Chciałbym się nie mylić, ale tak to widzę.


5 komentarzy:

 1. Wino symbolizuje także krew Chrystusa.
  Wino jako symbol wiedzy (kielich obrzydliwości jako nauk którymi się ludzie upili jak czytamy w apokalipsie)

  Nie zabraknie jeszcze przypowieści o winorośli, którą Bóg uprawia i pielęgnuje by wydała owoc

  Wino jest, co prawda, dla człowieka życiem, ale tylko wtedy, gdy z umiarem je pijesz. Cóż to za życie, kiedy nie ma wina, które dla radości człowieka zostało stworzone?

  (Mądrość Syracha (w) 31:27, Biblia Warszawsko-Praska)

  również będzie musiał pić przygotowane wino z kielicha gniewu Bożego, i to wcale nie rozcieńczone wodą. Będzie też dręczony ogniem i siarką na oczach świętych aniołów i Baranka.


  wino jako kara Boża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w tym przypadku chyba nie ma sensu wino jako kara Boża. Wyszłoby tak oliwa przymierze z karą Bożą, czyli nie ruszaj kary Bożej. ...

   Usuń
  2. tak, chciałem tylko podkreślić, że język bibijny często używa wina by nam coś przybliżyć przedstawić, sam ten taks z apokalipsy traktowałem literalnie.

   Usuń
 2. PS. osobiście spotkałem się jeszcze z interpretacją, że kraje które są słynne z uprawy tego nie poniosą większej zguby (ale wątpię w to)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja slyszalamze oliwa i wino sa uzywane w medycynie naturalnej, a to moze oznaczac brak dostepu do lekarstw, zwlaszcza tych co naprawde lecza a nie tej chemii ktora nas faszeruja

  OdpowiedzUsuń

"Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani."

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.